Na świecie jest coraz więcej ludzi, a naukowcy wymyślają coraz to nowsze technologie mające ułatwić życie człowiekowi, jednak przy swoich projektach nie zawsze mają na uwadze dobro naszego środowiska. W ten sposób zanieczyszczenia zaczynają docierać do wcześniej opisanych zanieczyszczeń powietrza, i wód, którymi zajmiemy się tym razem.
Każdy z nas pragnie zarobić, każdy z nas próbuje znaleźć pracę czy otworzyć własną firmę. Rolnicy mają nadzieje na jak największy plon więc wykorzystują nawozy sztuczne, które potem wpływają do jezior i rzek zanieczyszczając je i tworząc zjawisko nazywane zakwitem wód.Zakwity wód stają się coraz powszechniejsze ze względu na wzrastającą żyzność wód, spowodowaną zwiększającym się dopływem substancji mineralnych i organicznych w efekcie działalności człowieka (ścieki komunalne, nawozy sztuczne, gnojowica).
Inne osoby pragną mieć własną fabrykę przemysłową, chociażby hutę, gdzie potrzebna jest np. podgrzana woda, która wylatując z kominów fabryki powoduje zmiany w innych czynnikach środowiska, jak np. zmniejszenie liczby tlenu rozpuszczonego w wodzie, która potem wpada do rzek i jezior. Z innych zakładów przemysłowych wypływają ścieki do rzek, jak chociażby metale ciężkie i ropa naftowa, która jest szczególnie niebezpieczna dla zwierząt np. pingwinów. Metale ciężkie natomiast, są zabójcze dla ryb.
Kilka lat temu w Poznaniu (naszym mieście) miała miejsce sytuacja straszna, a mianowicie wiele ryb w okolicy Poznania wyginęło na skutek tajemniczej substancji, która znalazła się w rzece.
Wędkarze i strażacy nie pamiętają podobnej w skutkach katastrofy. Od soboty wyławiamy martwe ryby. Zebraliśmy około 2,5 tony, ale szacujemy, że to tylko jedna czwarta tych, które zginęły. Reszta spłynęła z nurtem - mówi Marcin Wiśniewski, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu.
Bardzo dobrze zanieczyszczenia wody obrazuje ten film
AAAAAAAAAAAAA czemu to takie białe
OdpowiedzUsuń