Parki narodowe są jedną z form ochrony obszarowej. Na ich terenach żyją niespotykane gatunki roślin i zwierząt. Nie można tam budować oraz ingerować w przyrodę. W parkach narodowych chroni się unikalne ekosystemy. W Polsce mamy ich kilka, naszą podróż zaczęliśmy w Słowińskim Parku Narodowym. Teraz przenosimy się do innego parku w województwie Pomorskim czyli Parku Narodowego "Bory Tucholskie".
Park Narodowy "Bory Tucholskie" powstał w 1996 r. w celu ochrony różnych gatunków mchów, grzybów i porostów. Znajduje on się niedaleko Chojnic, a swoją siedzibę ma w Chyrzakowie. Jego powierzchnia liczy sobie około 4600 ha i jest on jednym mniejszych Parków Narodowych w Polsce. Warto tam pojechać ponieważ można tam odwiedzić między innymi tzw. jeziora lobeliowe czyli jeziora o małej twardości wody.
Ponadto w tym parku można zaobserwować rzadko spotykane zwierzęta jak np. puchacz, żuraw, ryjówka malutka czy bóbr europejski. Jeśli tam pojedziemy to mamy też szanse ujrzeć unikatowe rośliny jak np. żurawina błotna, rosiczki i zimoziół północny.
Wygląd tego parku bardzo dobrze pokazuje ten film i dlatego myślę, że jeśli nie możemy osobiście pojechać do Parku Narodowego "Bory Tucholskie" to warto go zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz